Otroci so kot prometni udeleženci nepredvidljivi, prometne predpise si razlagajo po svoje, poleg tega ne zmorejo pravilno oceniti hitrosti in oddaljenosti bližajočega se vozila. Zato moramo za njihovo varnost skrbeti predvsem drugi udeleženci v cestnem prometu. Policisti zato svetujemo:
Starši!
- Te in prihodnje dni čim več časa nameniteprometnovarnostni vzgoji otrok!
- Preverite, kaj vaši otroci znajo in zmorejo, ne le na šolski poti, ampak tudi na sprehodu, na kolesu ali v avtomobilu.
- Pri prevozu otroke dosledno zavarujte z varnostnimi pasovi oziroma jih prevažajte zavarovane v ustreznih sedežih.
- Ne pozabite, da z lastnim ravnanjem dajete zgledsvojim otrokom! Zato tudi sami spoštujte prometna pravila in se vedno pripnite!
|
Vozniki!
- Kot udeleženci v prometu bodite na otroke in njihovo nepredvidljivost še posebej pozorni!
- Temu prilagodite tudi način svoje vožnje.
- Še posebej bodite pozorni v bližini vrtcev in šolter krajev, kjer se morda otroci igrajo (npr. na ulicah, na parkiriščih itd.)
|
Več nasvetov za varnejšo udeležbo otrok v prometu:
- Starši naj otroke že zgodaj seznanijo s situacijami v prometu in jih naučijo varnega prečkanja ceste, pomena barv na semaforju, pravilne hoje po pločniku ali ob robu ceste, če pločnika ni. Otrok mora vedeti tudi, da najkrajša pot ni vedno najvarnejša, zato naj izbira označene ali semaforizirane prehode za pešce, nadhode oz. podhode. Znanje otrok je priporočljivo večkrat preveriti, ga obnavljati in nadgrajevati.
- Mlajši otroci morajo imeti na poti v vrtec in prvi razred osnovne šole ter domov tudi spremstvo polnoletne osebe, razen če v šolo prihajajo v območju umirjenega prometa in v območju za pešce, vendar morajo starši to dovoliti. Sicer pa so lahko spremljevalci tudi otroci, starejši od 10 let, in mladoletniki, če to dovolijo otrokovi starši oz. skrbniki.
- Otroci v prvem in drugem razredu osnovne šole morajo na poti v šolo in iz nje okoli vratu nositi tudi rumeno rutico.
- Pri prevozu morajo biti otroci zavarovani z varnostnimi pasovi oziroma v ustreznih sedežih. Otroci naj v avto in iz avta vstopajo oz. izstopajo na pločnik, če je to le mogoče. Mlajšega otroka naj starši iz vozila vzamejo sami.
- Otrok lahko kolo samostojno vozi šele, ko je star 8 let in ima kolesarsko izkaznico; brez kolesarskega izpita pa lahko otroci med 6. in 14. letom vozijo kolo samo v spremstvu polnoletne osebe. Voziti morajo po kolesarski stezi, če je ni, pa čim bližje desnemu robu ceste. Otroci morajo spoštovati cestnoprometne predpise in kolesariti varno (tako, da ne spuščajo rok s krmila, ne vozijo po zadnjem kolesu, ne vijugajo po poti, ne telefonirajo in ne poslušajo glasbe med kolesarjenjem itd.). Biti morajo ustrezno opremljeni in do 14. leta nositi zaščitno čelado.
- Uporaba rolerjev, skirojev, rolke ipd. je pogojno dovoljena na pločnikih, poteh za pešce in kolesarskih poteh ter na območjih za pešce in v območjih umirjenega prometa. Pogojno zato, ker z njihovo uporabo ne smemo ovirati ali ogrožati pešcev in kolesarjev, način in hitrost gibanja pa morata biti prilagojena razmeram v prometu (njihova hitrost ne sme preseči največje hitrosti, s kakršno se lahko gibljejo pešci). Otroci naj takšna sredstva uporabljajo previdno, pri tem pa naj nosijo vsaj osnovno zaščitno opremo (npr. čelado, ščitnike ipd.).
|