Strokovne priprave na jesensko delo v gozdu v akciji »Obnovimo slovenske gozdove«
Ljubljana, 5. september 2014 Zveza tabornikov Slovenije se že pripravlja na jesenski del akcije »Obnovimo slovenske gozdove«, v katerem bo potrebno pričeti z delom v gozdu. Strokovni partner projekta, Zavod za gozdove Slovenije, je pričel z iskanjem primernih lokacij za izvedbo sadnje v gozdovih poškodovanih v žledolomu, pregledom in pripravo ustreznega terena ter dogovarjanjem z lastniki zemljišč. Trenutno se je preko SMS sporočil nabralo okoli 10.000 sadik, ki bodo našle svoj novi dom na postojnskem, gorenjskem in ljubljanskem delu Slovenije.
Po določitvi primernih lokacij za obnovo bodo na Zavodu za gozdove Slovenije določili potrebne drevesne vrste in količino sadik za izbrano področje. Sadili bodo tako listavce (bukev, javor, divjo češnjo, lipo, jerebiko, graden, dob in dr.) in iglavce (smreko, jelko, macesen, bor). Z izbiro sadik želijo prispevati tudi k boljšim pogojem za življenje čebel, ki se zaradi žledoloma in letošnjega slabega vremena ponovno borijo za preživetje.
Trenutno delujejo štiri registrirane gozdne drevesnice, ki gojijo sadike ustreznega izvora za določena področja – Drevesnica Štivan, Drevesnica Omorika, GLG Murska Sobota in Semesadike. Njihove sadike so potomke rastiščem prilagojenih domačih drevesnih vrst, kar zagotavlja večjo odpornost gozdov proti ekstremom podnebnih sprememb, sposobnost njihove naravne regulacije in skrb za ohranjanje njihove genetske pestrosti.
Taborniki že nestrpno čakajo na začetek sadnje, ki bo namenjena tudi druženju in spoznavanju gozda s pomočjo revirnih gozdarjev. Sadnja se bo začela konec oktobra ali v začetku novembra, ko so rastline v fazi mirovanja. Na Zavodu za gozdove Slovenije so sporočili: »Čas za sadnjo je odvisen od vremenskih razmer – rastline morajo namreč takrat že odvreči listje in se pripraviti na zimsko mirovanje, kar se po navadi zgodi konec oktobra ali v začetku novembra.«
Na Zavodu za gozdove Slovenije so prav tako opozorili: »Letos bi se brez zbiranja denarja obnova gozdov s sadnjo izvedla v manjšem obsegu, saj se ni mogoče finančno vnaprej pripraviti na sanacijo naravnih nesreč takšnih razsežnosti«.
Zbiranje denarja še vedno poteka s pomočjo SMS sporočil in ključno besedo GOZD nas 1919, taborniki pa vabijo vse zainteresirane za skupno sajenje, da se jim konec oktobra ali v začetku novembra pridružijo pri vseslovenski prostovoljski akciji.