Za energetsko najbolj učinkovito tekmuje 8 slovenskih občin
Ljubljana – 5. septembra 2014 – Organizator Energetika.NET je že peto leto zapored pozval slovenske občine k prijavi na natečaj En.občina, preko katerega spodbuja lokalne skupnosti k aktivnejšemu izvajanju projektov na področju URE in OVE. Letos se za nagrado najbolj učinkovite male, srednje, mestne občine ter absolutne zmagovalke poteguje še 8 občin, in sicer Domžale, Idrija, Koper, Markovci, Ormož, Punconci, Šentrupert in Velenje. Le 3 izmed njih pa se bodo pridružile 17 nagrajenim, tako bo 20 slovenskih občin praznovalo peto obletnico izvedbe projekta na slovesni podelitvi na Ptuju. 25. septembra se bodo med 9. in 16.30 uro zbrali udeleženci konference za Energetsko učinkovite občine, ki se bodo poleg nagrad dotaknili tudi financiranja projektov lokalnih skupnosti in primerov dobrih praks energetsko učinkovitih občin, ki jih tudi v Sloveniji ne manjka.
Natečaj En.občina je namenjen občinam, ki se zavedajo energetsko učinkovitega ravnanja in v tem vidijo priložnost za izboljšanje energetskega stanja v lokalni skupnosti. Organizator medijsko-založniška hiša Energetika.NET že 5. leto zapored organizira natečaj v okviru katerega bo komisija 8 strokovnjakov izbirala energetsko najučinkovitejše med občinami Domžale, Idrija, Koper, Markovci, Ormož, Punconci, Šentrupert in Velenje v kategorijah medmalimi, srednjimi in velikimi občinami ter absolutno – energetsko najučinkovitejšo občino 014.
17 občin, ki so v preteklosti že prejele nagrado za energetsko najbolj učinkovite, in se jim bodo letos pridružile še 3 nove, svoje delo nenehno nadgrajujejo. Kako bodo predstavile v popoldanskem delu konference za Energetsko učinkovite občine, ki bo potekal 25. septembra v kulturno-kongresni dvorani Dominikanskega samostana na Ptuju. Mestna občina Ptuj je namreč Energetsko najučinkovitejša občina 2013, ki se je z naslovom pridružila prejšnjim zmagovalkam – občinam Krško, Piran in Šentrupert. Sicer pa se bo dogodek, ki bo potekal med 9. in 16.30 uro, po uvodnem pozdravu nadaljeval z omizjem na trenutno najbolj aktualno temo financiranja projektov lokalnih skupnosti. Pred podelitvijo priznanj En.občina pa bodo organizatorji postregli še s primeri dobrih praks slovenskih in tujih občin. Ob zaključku bodo predstavniki v roke segli zmagovalcem ter se podali na ogled ključnih energetskih rešitev lanskoletne zmagovalke Mestne občine Ptuj.
V natečju so občine dokazale, da zmanjšujejo stroške za energente, izpolnjujejo evropske in slovenske energetske in okoljske obveze ter ustvarjajo nove poslovne priložnosti, ki jih prinašata učinkovita raba energije (URE) in uvajanje obnovljivih virov energije (OVE). Nenazadnje pa tudi izboljšujejo življenjski standard svojih občanov in prispevajo k varovanju tako lokalnega kot nacionalnega okolja. Ob tem je Mateja Kegel Kozlevčar, vodja projekta En.občina, dodala: »Zagotovo je projekt že v preteklosti pripomogel k spodbujanju, informiranju in osveščanju lokalnih skupnosti o pomenu učinkovite rabe energije. Po 5 letih pa smo si zadali narediti še korak naprej – javno predstaviti dobre prakse slovenskih občin, ki so zmagovale v preteklih letih, pokazati njihov napredek in motivacijo, ki so jo pridobile tudi z sodelovanjem in zmago na natečaju En.občina ter jim omogočiti, da se povežejo in izmenjujejo izkušnje. S tem bo naše poslanstvo izpolnjeno, motivacija pa se skozi številne predstavljene dobre prakse širi iz leta v leto.«
Organizator se zaveda, da je v marsikateri občini težava financiranje izobraževanja, zato je tudi v letošnjem letu tretjič zapored organiziral brezplačno konferenco na temo financiranja projektov lokalnih skupnosti. Ključno namreč je, da se izobraževanje o eneregtski učinkovitosti omogoči čim večjemu številu predstavnikov lokalnih skupnosti.